kedy rastu vlasy

Kedy vlastne rastú vlasy? Ktorá fáza je dôležitá?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kedy rastú vlasy?
Či má na rast vplyv vek, ročné obdobia alebo fázy dňa?

A ktorá z nich je najdôležitejšia?

Vlasy rastú v priebehu celého dňa. Rastú ale rýchlejšie v noci či cez deň?

Číňania vravia, že vlasy sú výhonkami krvi. Čo to znamená?
Ak sa v tele tvorí dostatok novej krvi, rastú aj vlasy. Ak sa nová krv netvorí, telo stráda a vlasy nerastú, alebo len veľmi veľmi pomaly.

Ako teda podporiť tvorbu krvi?

JINové tekutiny, ku ktorým krv patrí, sa obnovujú a tvoria počas najviac JIN fázy dňa, ktorá nastáva medzi 22.00 – 02.00 h v noci.

Toto je pre krv (a vlasy) najdôležitejšia fáza a v tomto čase by sme mali spať.
V noci rastú vlasy rýchlejšie ako cez deň.

Ak túto fázu zmeškáme, nepomôže dospávanie cez deň.
(pre tých, ktorí pracujú na nočných smenách nemám lepšiu radu ako vymeniť ich za denné).
Ak ideme spať pred polnocou, zbavujeme sa denného stresu. Ak po polnoci, prenášame si stres do ďalšieho.

Veľa z vás, s ktorými sme si na túto tému písali reagovalo, že tak skoro nedokážu zaspať. Myslím si, že je to vec nastavenia biorytmu. Hormón spánku – melatonín sa totiž začína tvoriť už okolo 21h, telo sa teda na spánok pripravuje už skôr.

Určite je lepšie ísť skôr spať a vstávať skoro ráno, ako naopak.

DuoLife Moja Krv naležatoKoncom roka 2019 prišla spoločnosť DuoLife s novinkou (akoby nás vypočuli) na podporu tvorby krvi, s produktom – DuoLife Moja KRV.

Ide o 100% prírodný doplnok stravy v kvapalnej forme. Komplex vitamínov, prvkov a výťažkov z ovocia a zeleniny. Je to kvapalná morfológia, ktorá pomáha udržať správne množstvo červených krviniek a správne tvorenie krvi. Zároveň je to formula, ktorá zaručuje prísun energie a dobrú kondíciu organizmu.

Po tekutom keratíne je to druhý najdôležitejší doplnok pre rast silných zdravých vlasov. Viac informácii o Moja KRV nájdete aj tu.

A čo samotný spánok?

Spať ako v bavlnke je možno dobré pre vás, ale nie pre vaše vlasy.
BAVLNA krásne absorbuje vlhkosť, čo je ale v prípade vlasov a pokožky skôr na škodu. Kto sa chce ráno budiť s vysušenou pokožkou a vlasmi?… Odporúčam ju nahradiť 100% prírodným hodvábom.


Ak si myslíte, žeby tento článok mohol byť pre niekoho užitočný, zdieľajte 😉 Ďakujem.

Zdroje:
VANECEK, Jiri. Cellular mechanisms of melatonin action. Physiological Reviews, júl 1998, roč. 78, čís. 3, s. 687–721.
BUBENIK, George A. Gastrointestinal melatonin: localization, function, and clinical relevance. Digestive Diseases and Sciences, október 2002, roč. 47, čís. 10, s. 2336–2348

Adrián M.
Adrián M.
Adrián spolupracuje so stránkou expertnavlasy.sk ako trichológ - špecialista na vlasy a vlasovú pokožku, ktorý diagnostikuje príčiny vypadávania vlasov, poškodenia či rednutia vlasov, ochorenia pokožky hlavy a venuje sa liečbe v závislosti na príčine. Po niekoľkoročnej praxi v oblasti vlasového poradenstva a spolupráci na vývoji receptúr vlasovej kozmetiky ukončil v roku 2016 vzdelávanie v oblasti trichológie a prax v práci s trichologickou mikrokamerou v Prahe. V roku 2017 navrhol zloženie úspešného tonika a šampónu proti nadmernému padaniu a na podporu rastu vlasov pod značkou Rapuncell. Momentálne sa venuje trichologickým vyšetreniam vlasových korienkov a návrhu receptúr komplexnej sady prírodnej vlasovej kozmetiky The GARDEN v spolupráci s diplomovaným fytoterapeutom tradičnej čínskej medicíny.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracúvania osobných údajov.