5 KĽÚČOVÝCH FUNKCIÍ ŠAMPÓNU
Ako vybrať správny šampón a čo všetko by mal vedieť?
2 MIN čítania ● napísal holistický trichológ ADRIÁN MOKRIŠ

OBSAH ČLÁNKU:
-
Nájsť a vydržať. Základ zdravých vlasov
-
Látky, ktoré na hlavu rozhodne nepatria
-
4 úlohy, ktoré by mal zvládnuť kvalitný šampón
-
Tá najdôležitejšia rada, ako vybrať správny šampón na vlasy
-
Na čo vsádza v starostlivosti o vlasy trichológovia?
Nájsť a vydržať. Základ zdravých vlasov!
Zakaždým, keď zmeníte značku, produkt, zloženie vlasovej kozmetiky, je to pre vaše vlasy šok. Často si môžete prečítať na internete rady, že naopak treba prípravky striedať, pretože keď si na ne vaše vlasy a pokožka zvyknú, prestanú účinkovať. Raz táto značka, druhýkrát iná… a možno aj zo zvedavosti vyskúšate, čo je práve v drogérii v akcii?
Ako trichológ vám toto skutočne nemôžem odporučiť, vaše vlasy vždy na zmenu zloženia kozmetiky zareagujú, často podráždením a začervenaním vlasovej pokožky alebo výraznejším vypadávaním vlasov. Obzvlášť pokiaľ sa jedná o produkty nekvalitné alebo nevhodné pre vás. Vaše vlasy to vždy zbytočne zaťaží.
MOJA OSVEDČENÁ FILOZOFIA TEDA JE:
Nájsť kvalitné produkty
a tých sa držať zuby nechty.
Čo ale vlastne od kvalitného šampónu chcieť? Predovšetkým čo najčistejšie prírodné zloženie bez zbytočnej chémie. Nehovorím, že všetka chémia v šampónoch je zlá, niekedy dokonca nahradenie časti prírodných zložiek syntetickými dáva zmysel z hľadiska bezpečnosti použitia aj ekológie.
Pokiaľ ale nájdete na obale svojho šampónu niektorú z nasledujúcich zložiek, dôrazne odporúčam rovno ho poslať do koša.
Pokiaľ obvykle nakupujete šampóny v drogérii, je pravdepodobnosť, že tieto zložky obsahujú, naozaj vysoká.
Látky, ktoré na hlavu rozhodne nepatria!
-
BRONOPOL
-
COCAMIDE DEA / LAURAMIDE DEA
-
DIMETHICONE a ďalšie názvy silikónov končiace na -cone, -xane, -conol, -silane a pod.
-
Metylizotiazolínón, Metylchloroizotiazolinón (MI/MCI)
-
SLS/SLES (Sodium Laureth Sulfate / Sodium Lauryl Sulfate)
Tento „zakázaný“ zoznam je samozrejme dlhší, ale vypísal som vám aspoň tie najdôležitejšie zložky, ktorých sa vyvarovať. Ich aplikácia na vlasovú pokožku prináša rad negatívnych účinkov: sú toxické, karcinogénne, vyvolávajú alergie a dráždia kožu.
Aj keď môžete mať z vlasov lepší pocit – napríklad po použití prípravkov so silikónmi –, v skutočnosti sa váš vlasový problém iba zamaskuje a ďalej sa nepozorovane prehlbuje.
Zvonku vyzerajú lesklé, hydratované, sú ale len umelo obalené a naleštené, vonkajšia vrstva silikónu im navyše zabraňuje prirodzene regulovať vlhkosť podľa potreby a vonkajších podmienok.
Ide mi o to, aby ste dosiahli nielen krásne vlasy, ale aby sme to robili za pomoci látok, KTORÉ VLASY DLHODOBE UZDRAVUJÚ, VYŽIVUJÚ A PROSPIEVAJÚ IM.
Preto je všetka kozmetika The GARDEN:
BEZ SILIKÓNOV, PARABÉNOV,
SLS, SLES, UMELÝCH FARBY, ISOTHIAZOLINÓNOV,
GMO ČI CHEMICKÝCH FILTROV.
4 úlohy, ktoré by mal zvládnuť kvalitný šampón

1. ČISTENIE
V prvom rade musí vedieť dobre vyčistiť vlasy aj vlasovú pokožku od všetkých nečistôt, mastnoty, potu aj odumretých buniek z vlasovej pokožky.
V ideálnom prípade je šampón iba prvý krok vlasovej starostlivosti, ktorý všetko nežiaduce odstráni a pripraví vás na následnú starostlivosť, ktorá potom môže ísť hlbšie do vlasovej pokožky a je efektívnejšia.

2. HYDRATÁCIA
Druhou funkciou šampónu je jeho schopnosť základnej hydratácie. Správne zloženie zaistí pružnú a elastickú vlasovú pokožku az nej potom môžu rásť zdravé a husté vlasy. Nenechajte sa, prosím, nachytať na tvrdení niektorých výrobcov, že ich šampóny vlasy hydratujú do hĺbky. To úlohou šampónu naozaj nie je. A nie je to vlastne ani možné.
Pri umývaní vlasov zostáva šampón na pokožke asi 2-3 minúty, takže toho príliš nestihne. Hĺbkovú starostlivosť prenechávame ďalším produktom, ktoré by po použití šampónu mali nasledovať pre väčšiu hydratáciu a výživu: toniká, vlasové krémy, mlieka a masky.

3. REGULÁCIA MAZU
Treťou úlohou šampónu je poradiť si s tvorbou mazu pod vlasovou pokožkou. A to sa (možno prekvapivo) týka tak suchej vlasovej pokožky, ako aj tej mastnej. V oboch prípadoch totiž s tvorbou mazu nie je niečo úplne v poriadku.
Zatiaľ čo suchá vlasová pokožka obvykle vzniká príliš častým umývaním vlasov, použitím agresívnych kozmetických produktov alebo napríklad príliš horúcou vodou, mastná vlasová pokožka najčastejšie značí hormonálnu nerovnováhu, nadmerný stres alebo potenie a nevhodné stravovanie.
-------------------------------------------------------
Príčin môže byť v oboch prípadoch viac a najlepším riešením je zistiť za pomoci odborníka, čo je tým konkrétnym dôvodom u vás.
Urobte si náš online vlasový test zadarmo, aby ste zistili, aký typ vlasovej pokožky máte a ako vám môžeme pomôcť k zdravým a krásnym vlasom.

4. RADOSŤ
Poslednou z hlavných úloh šampónu je ten krásny pocit, ktorý po umytí hlavy máte.
Keď si vyberiete šampón, ktorý krásne vonia, jeho konzistencia je vám príjemná a zloženie je kvalitné, môžete sa po umytí vlasov radovať zo sviežej pokožky, ktorá dýcha.
Je zrazu akoby ľahšia, vzdušnejšia – a vy, obklopená tou krásnou vôňou svojich kaderí, sa cítite jednoducho sebaisto a skvele.
Tá najdôležitejšia rada, ako vybrať správny šampón na vlasy
Informácie o tom, že správny výber šampónu sa riadi tým, aká je vaša vlasová pokožka a jej potreby, nie tým, aké sú vaše vlasy, je jedna z najdôležitejších, ktoré sa snažím ženám prostredníctvom svojej práce odovzdať.
Nikde sa o tom totiž veľmi nehovorí. Že kondícia vlasov je priamo závislá na tom, aké zdravé sú vlasové korienky a nakoľko sú upchaté dlhodobo nečisteným mazom.

Nejde teda primárne o to, či máte suché alebo mastné vlasy.
Ide o to, či máte suchú alebo mastnú, citlivú alebo inak problematickú VLASOVÚ POKOŽKU.
Dokonca aj klienti, ktorí sa dlhodobo starajú o svoje zdravie a životný štýl na maximum, sa nestačí čudovať, keď im ukazujem výsledky ich hĺbkovej trichologickej analýzy a vysvetľujem im, že rednutie a slabnutie ich vlasov je spôsobené v prevažnej väčšine zle čistenou vlasovou pokožkou.
Pokiaľ tušíte, že by to mohol byť aj váš problém (a máte pravdu), dočítate sa o tom podrobnejšie v mojom ďalšom článku „Ako prebieha čistenie vlasových korienkov“.
Na čo vsádza v starostlivosti o vlasy trichológovia?
Na kombináciu moderných technológií a kvalitných ingrediencií. Vo vlasovej kozmetike The GARDEN, ktorú sme si sami vyvinuli na mieru našim požiadavkám na skutočne kvalitné a účinné zloženie, trváme aj na šetrnosti k vlasom, pokožke a prírode.
Naše receptúry vychádzajú z overených účinkov bylín využívaných už po stáročia v tradičnej čínskej medicíne. Naše heslo „všetko, čo vlasy potrebujú, rastie v záhrade“ je pravdivé do poslednej bodky.
Tie najväčšie poklady prírody sme doplnili znalosťami modernej vedy.
Využívame technológie tekutých kryštálov, koloidné zlato, striebro a ďalšie nanočastice, ktoré nám pomáhajú cenné zložky byliniek využiť tou najúčinnejšou cestou tam, kde majú pôsobiť, a môžu tak aj najlepšie pomôcť vašim krásnym a hustým vlasom.
Aké ďalšie články vám pomôžu na ceste ku krásnym zdravým vlasom?

PREČO VZNIKLA TRICHOLOGICKÁ ZNAČKA THE GARDEN?
Na začiatku našej poradenskej činnosti (2015) sme strávili asi rok hľadaním vhodnej vlasovej kozmetiky z pohľadu trichológov (špecialistov na vlasy). Bohužiaľ, nenašli sme.
Stretli sme sa s mnohými produktami, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupin.
Prvú tvoria lacnejšie drogériové produkty s nevyhovujúcim zložením a nie celkom bezpečnými chemikáliami, druhú zase predražené, 100% „čisto prírodné“ produkty bez schopnosti hĺbkového čistenia pokožky a vlasových váčkov.
A tak jsme si navrhli a vyrábame vlastnú kozmetiku a doplnky výživy so zameraním na prístup zvonku aj zvnútra súčasne.

Adrián, holistický trichológ
Zdravie vlasov začíná vnútri. Výživou, zdravým trávením a tvorbou krvi. Pokračuje čistou, pružnou a hydratovanou pokožkou hlavy, čistými vlasovými váčkami a aktivnými korienkami.
Všetko spolu tvorí základ pre rast silných zdravých vlasov.
Posledná časť nášho snaženia patří samotným vlasov až po končeky. Musia být hydratované a pružné, aby se nelámali a neštiepali.
Na vlasoch sa nešetrí. Sú našou korunou, ktorú nosíme všade so sebou a nedá sa skryť.
A naviac určite platí, že: